Gliwice ul. Saturna 1(+48) 505 067 616studio@moform.pl

Newton Hall – galeria fotografii Helmuta Newtona

Project 221 of 252
  • Newton Hall - galeria fotografii Helmuta Newtona. Rzuty, widok przyziemia i antresoli, rozwinięcia ścian.

  • Newton Hall - galeria fotografii Helmuta Newtona. Przekroje, rozwinięcia ścian.

  • Newton Hall - galeria fotografii Helmuta Newtona. Widoki wnętrza.

Muzeum Newtona Galeria fotografii Helmuta Newtona “Newton Hall”. Muzeum poświęcone najsłynniejszemu “fotografowi kobiet”. Architektura wnętrza nawiązuje do estetyki haute couture – świata mody szytej na zamówienie, w pojedynczych egzemplarzach, obecnie często ekstrawaganckiej.

Takie też są fotografie Newtona, eksponowane na tle ścian z białego marmuru.

Od drzwi wejściowych do antresoli w głębi prowadzi zwiedzających czerwony dywan – symbol pokazów mody projektantów, dla których pracował Helmut Newton. Może on służyć jako wybieg w czasie okazjonalnych prezentacji. Ściana wejściowa prezentuje wielkoformatową fotografię Charlotte Rampling jako Wenus w futrze – jest ona odzwierciedleniem stylu artysty. Na antresolę z dalszą częścią kolekcji zaprasza sam fotograf – jego portret przy pracy umieszczony na ścianie przy schodach.

 

Cytaty Helmuta Newtona na ścianach podestu pomagają gościom galerii poznać dzieło artysty. Sztukę “tłumaczy” także sam Karl Lagerfeld, którego słowa zostały wyeksponowane we wnęce naprzeciwko słynnego dyptyku Naked and Dressed. Dzieło można podziwiać rozsiadając się wygodnie na sofie umieszczonej we wnęce i czując się jak widz pokazów mody haute couture.

Najważniejszy eksponat wystawy kryje się z tyłu wnętrza, pod antresolą. Miejsce to zostało zaakcentowane elementem kontrastowym – ścianą z czarnego granitu – potrójnym łukiem, na który naprowadza zwiedzających wystawę czerwony dywan. Album SUMO [Helmut Newton (15 December, 1999) Benedikt Taschen Verlag; ISBN: 3822863947] prezentowany jest na metalowym stoliku projektu Philipa Starck’a. Jest to być może największy fotograficzny album stulecia: 480 stron formatu 50 cm x 70 cm, ważący 30 kg, wydrukowany tylko w 10 tys. egzemplarzy, każdym podpisanym przez artystę. W “Hewton Hall” zwiedzający mogą obejrzeć album nr 05324.

Wymiary wnętrza: długość – 11 m, szer. – 5 m, wys. 4,8 m. Kubatura – 264 m3

Z biografii: Helmut Newton (1920-2004). Słynny, a przede wszystkim kontrowersyjny fotograf. Urodził się w 1920 roku w Niemczech. W młodości pobierał naukę fotografii pod okiem Elsy Simon. Po zakończeniu wojny otworzył w Melbourne niewielkie studio i poślubił aktorkę June Brunell, która miała ogromny wpływ na jego twórczość. W latach pięćdziesiątych osiadł w Paryżu, a następnie w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczął współpracę z wpływowymi w świecie mody i polityki magazynami, takimi jak „Vouge”, „Elle”, „Stern” czy „Playboy”, zdobywając powoli rozgłos i uznanie. Podstawowym tematem jego prac było nagie ciało kobiety – fotografowane w najrozmaitszych pozach, umieszczane w nierzadko szokujących kontekstach. Fotografie Newtona były wielokrotnie wydawane w postaci albumów, z których warto wymienić White Woman, Big Nudes, Private Property i Sumo. Newton zginął w wypadku samochodowym w 2004 roku.

 

MENU