Gliwice ul. Saturna 1(+48) 505 067 616studio@moform.pl

Umywalka hotelowa

Project 217 of 252
  • Nowa umywalka Roca w apartamencie hotelowym. Inspiracja.

  • Nowa umywalka Roca w apartamencie hotelowym.

  • Nowa umywalka Roca w apartamencie hotelowym.

  • Nowa umywalka Roca w apartamencie hotelowym.

Projekt umywalki stanowi część pracy dyplomowej „APARTAMENT HOTELOWY WOKÓŁ NOWEJ UMYWALKI ROCA”. Jest odpowiedzią na zaproszenie firmy Roca do podjęcia tematu opracowania nowego wzoru umywalki hotelowej – dla obiektów przeznaczonych dla bardziej wymagających gości.

Inspiracją projektu umywalki jest K-dron – jedenastościenna bryła geometryczna odkryta przez Janusza Kapustę w styczniu 1985 roku. Nazwa K-dronu pochodzi od słowa dron, które w języku greckim oznacza ścianę, a k jest jedenastą literą łacińskiego alfabetu.

Projekt inspirowany formą k-dronu posiada zaledwie dwie modyfikacje tej doskonałej bryły – dodaną podstawę pod baterię oraz wzniesienie dla otworu odpływowego i umieszczenia syfonu.

Umywalka została zaprojektowana w technologii solid surface. Jej wymiary gabarytowe to 1200 x 400 x 210 mm. Objętość użytego materiału to 21,45 cm3. Ponieważ ciężar właściwy masy stosowanej w technologii solid surface wynosi ok. 1,7 kg/dm3, waga umywalki to 36,465 kg.

 

Umywalka z częścią centralną o wymiarach 400 x 400 x 210 mm i dwoma blatami po bokach o wym. 400 x 400 x 10 mm zawieszona jest na ruszcie ze stalowych rurek. Model umywalki dedykowany jest apartamentom hotelowym w obiektach typu „design hotels”, ale może mieć również zastosowanie w łazienkach pokoi hotelowych, dzięki możliwej zmiennej szerokości blatu.

Ruszt to „spirala” z chromowanych rurek o przekroju kwadratowym, stanowiąca nie tylko podstawę umywalki, ale także pełniąca funkcję półki na ręczniki i hotelową suszarkę. Rurki łączące dwie półki pełnią także inne funkcje. Rurka z przodu jest relingiem na rozwieszenie ręcznika a rurka z tyłu z dospawanymi płaskownikami jest elementem mocującym całość przedmiotu do ściany. Ażurowa forma półki na ręczniki ułatwia sprzątanie łazienki obsłudze hotelowej.

Dwa obszerne blaty pozwalają gościom hotelowym na rozłożenie swoich przyborów toaletowych. Umywalka została zawieszona na lustrzanej ścianie. Efekt duplikacji nawiązuje do idei komplementarności dwóch k-dronów.

Do umywalki zostały dobrane bateria Evol firmy Roca – jednouchwytowa bateria umywalkowa sztorcowa oraz syfon dekoracyjny, prostokątny i zawór spustowy do umywalek bez przelewu marki Koło – podkreślające prostopadłościenne formy umywalki i baterii. Montaż umywalki w łazience: do ściany przytwierdza się śrubami stalową podstawę umywalki a do niej mocuje się formę solid-surface wkrętami wkręcanymi od spodu.

Opis projektu na stronie firmy Roca Polska

<!–http://www.roca.pl/aktualnosci–>

„Apartament hotelowy wokół nowej umywalki Roca” to temat pracy dyplomowej, która powstała na Politechnice Śląskiej. Autorką projektu jest Małgorzata Puszczało, studentka Studiów Podyplomowych na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa śląskiej uczelni. To już kolejny dyplom zrealizowany we współpracy z firmą Roca, która wspiera młodych adeptów projektowania i wzornictwa … W projekcie Małgorzaty Puszczało K-Dronem inspirowana jest centralna część umywalki … Oparciem dla umywalki jest ruszt – „spirala” z chromowanych rurek. Pełni on funkcję półki, suszarki oraz wieszaka na ręczniki.

Ten ambitny projekt wymagał jednak dopasowania do technologii Solidsurface, w której miałby być wykonany. Skomplikowana bryła po wielu konsultacjach w fabryce Roca w Gliwicach została mocno uproszczona, tak, aby miała znamiona możliwego do wdrożenia produktu. To z pewnością ciekawe doświadczenie dla studentki, której koncepcja mogła zostać poddana ocenie możliwości technologicznych, realnych warunków i oczekiwań rynkowych …

 

MENU